Nauka z kulturą
26.10.2022 / Katarzyna Jankowska, Bogusław ZiębowiczW dniu 13. października 2022r. odbyła się inauguracja projektu „Nauka z kulturą”. Było konkretnie i merytorycznie. Przedstawiono założenia programowe projektu, a następnie zabraliśmy naszych gości na chwilę w kosmos, by pokazać im jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiej sceny poezji śpiewanej – Janusza Radka.
„Skąd koncepcja syntezy nauki z kulturą? Już Leonardo da Vinci zauważył nierozerwalność nauki i sztuki, mówiąc: „Zgłębiaj naukę, która jest sztuką i sztukę, która jest nauką.”
Otwierając projekt Nauka z Kulturą kontynuujemy jedynie myśl wielkiego człowieka renesansu, pokazujemy, że uczelnia techniczna może, a nawet powinna promować kulturę bez, której nie byłoby rozwoju myśli technicznej. Kultura uwrażliwia, rozjaśnia umysł, poszerza horyzonty, czyli umożliwia narodziny nowych poglądów i teorii” mówi Katarzyna Jankowska Dyrektor Centrum Kultury Studenckiej Mrowisko.
Nie jest więc innowacyjnym pomysł ocieplenia wizerunku uczelni technicznej poprzez pokazanie jej zaangażowania w kulturę. Politechnika Śląska od lat rozwija talenty artystyczne. Przy naszej uczelni z wielkimi sukcesami działa Akademicki Chór, Akademicki Zespół Muzyczny, zespół Pieśni i Tańca Dąbrowiacy czy Akademicki Teatr Remont. Musimy pamiętać, aby oferować młodym ludziom szerokie spektrum rozwoju. Takie ośrodki jak Mrowisko są ogromną szansą na uświadomienie młodym umysłom, że kultura jest wszechobecna, a zaangażowanie w myśl techniczną nie wyklucza rozwoju pasji artystycznych. Wielu absolwentów Politechniki Śląskiej realizuje się w świecie kultury. Dowodem na to jest chociażby niedawna decyzja o wręczeniu paszportu Polityki za kulturę cyfrową Tomaszowi Konradowi Ostafin (absolwent Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach). Takich przykładów jest wiele i jesteśmy z nich dumni.