Krwawa Fala \/ Martwe Zło /\ seans + prelekcja

Film niedz.. 7 lis / 18:00 , Klubowa, wydarzenie darmowe
Na początku lat 80′ kiedy horrorowe podgatunki dopiero badały grunt i kładły swoje fundamenty Sam Raimi już sprawę rewolucjonizował. Dając początek ikonicznemu schematowi w postaci grupki przyjaciół wybierających się na weekend do chatki zaszytej głęboko w lesie. Kiedy ludzie z niedowierzaniem patrzyli na kino Cronenberga – „Skanerów”, „Muchę” czy „Wideodrom”, bezkompromisowy debiut 20-letniego Raimiego siedział sobie już dawno na półce z napisem „Video Nasties”.
„Martwe zło” choć nakręcone za garść dolarów przez żółtodzioba z Detroit w niczym nie przypomina produkcji amatorskiej. Dynamika dzieła Raimiego sprawiła, że z niezależnego projektu wyrosło dzieło, na którym specjaliści z Hollywood mogliby się uczyć kręcenia horrorów – nowatorski montaż, mistrzowskie ogrywanie przestrzeni, wreszcie kapitalnie prowadzona kamera obdarzona życiem, porzuca status biernego świadka, by uczestniczyć w wydarzeniach, zataczając śmiercionośne pętle wokół bohaterów. Las gwałcący wybrane kobiety, krew wypełniająca żarówkę, czy pędzące do tyłu wskazówki zegara – groza w filmie Raimiego przybiera formę surrealistycznego koszmaru.
Będący jedną z najbardziej szalonych produkcji swoich czasów film młodego reżysera stał się najlepszym dowodem na to, że wyobraźnia i talent są ważniejsze od wielkich pieniędzy i wsparcia produkcyjnych gigantów. Sam udowodnił, że z pomocą licealnych kumpli, kilku litrów sztucznej krwi i pożyczonego samochodu swojego ojca jest w stanie wynieść filmową tandetę do rangi sztuki, która bardzo szybko zapisała się tłustymi literami w historii kina grozy zyskując status dzieła kultowego.
Seans + prelekcja
Prelekcję wygłosi Arkadiusz Dziura
Prowadzenie Łukasz Kwaśniewski
Wydarzenie FB
Krwawa Fala \/ Martwe Zło /\ seans + prelekcja