Tango’ Sławomira Mrożka – klasyka teatru absurdu ponownie w ATR!

Teatr wt.. 3 mar / 19:00 , Teatralna, wydarzenie darmowe

Akademicki Teatr „Remont” Politechniki Śląskiej ma zaszczyt ponownie zaprosić Szanownych Widzów na spektakl „Tango” Sławomira Mrożka w reż. Tadeusza Hankiewicza!! 🙂
Szczególnie polecamy się studentom na ropoczęcie nowego semestru zajęć dydaktycznych 😉

Tytuł został wznowiony 26 czerwca 2019 roku, w nowych obsadach oraz w oparciu o spektakl, który graliśmy w latach 2006-2009, i który to cieszył się ogromnym zainteresowaniem publiczności – jak również – zdobył szereg nagród, w tym na festiwalu za granicą.

„Tango” to dramat Sławomira Mrożka, utrzymany w charakterystycznej dla pisarza konwencji groteskowej, surrealistycznej i realistycznej zarazem, podejmujący problematykę roli i miejsca intelektualisty we współczesnym świecie.
Akcja toczy się w rodzinie Stomila, artysty. Bohaterowie żyją na śmietniku historii, nagromadzonym w ich mieszkaniu, w inercji, której nie chcą ani nie umieją przezwyciężyć. Wszystkie stare konwencje i formy zostały już przełamane, nie ma z czym walczyć, bowiem wszystko wolno, wskutek czego nie ma wolności. Próba sztucznego narzucenia rodzinie starych form, zainicjowana przez syna Stomila, Artura, kończy się fiaskiem. Poszukujący wyjścia z tej sytuacji Artur zostaje zabity przez panoszące się w domu indywiduum, Pana Edka, prymitywnego, agresywnego chama, który obejmuje władzę dyktatorską i zmusza całą rodzinę do uległości.
„Tango” jest pamfletem na koszmarny, przerażający i zastygły w głupocie polski komunizm.
Człowiek zaś w swym krótkim życiu napotyka na różne presje i nie może sam w pełni się realizować, nie może dowolnie kierować własnym życiem. My zaś musimy uświadomić sobie, że Edzio może mieć różne oblicza w różnych epokach.

Spektakl na IV Międzynarodowym Młodzieżowym Festiwalu Teatralnym „Drabyna” we Lwowie w 2007 roku, nagrodzony został dwukrotnie – za najlepszą reżyserię i najlepszą rolę męską drugoplanową.
W dniach 21-24.02.2009r. Teatr Remont prezentował „Tango” w Malmoe /Szwecja/ dla widzów polonijnych, w tym dla konsula RP w Szwecji.

WSTĘP WOLNY!!!

Czas trwania: ok. 65 minut, bez przerwy

OBSADA na dzień 3 MARCA 2020r.:

ARTUR – Piotr Praszkiewicz
ELEONORA – Krystyna Szymura
STOMIL – Tomasz Krasicki
EUGENIA – Michalina Błach
EUGENIUSZ – Maciej Łyczko
EDEK – Damian Rak
ALA – Katarzyna Broy

Wydarzenie FB
Tango’ Sławomira Mrożka – klasyka teatru absurdu ponownie w ATR!