Dobry Wieczór z Płytą Winylową – Trylogia Berlińska Davida Bowiego

Wydarzenie muzyczne pt.. 14 sty / 20:00 , Klubowa
David Bowie – Trylogia Berlińska
David Bowie to muzyczny kameleon, ikona popkultury, której nie udało się nam w pełni przedstawić na jednym Dobrym Wieczorze z Płytą Winylową w Stacji Artystycznej Rynek we wrześniu zeszłego roku.
W takim razie zapowiadamy następne, drugie już uzupełniające spotkanie z muzyką Mistrza. Tym razem prześledzimy okres jego twórczości zwany berlińskim.
„Nasz bohater zjawił się w Berlinie w 1976 roku i spędził w nim trzy lata. Miał już za sobą wcielenie przybyłego z kosmosu Ziggy’ego Stardusta oraz kokainowego księcia, Thina White Duke’a. Do Berlina przygnała go natomiast chęć poznania eksperymentalnej muzyki, która wówczas rozwijała się w Niemczech. Szczególnie zaintrygowała go odmiana progresywnego rocka – krautrock, charakteryzująca się m.in. mechanicznym i psychodelicznym brzmieniem oraz eksperymentatorskim podejściem do wczesnych modeli syntezatorów. Z gatunkiem tym związane są chociażby początki działalności zespołu Kraftwerk. W ciągu trzech lat spędzonych w Niemczech, David Bowie stworzył Trylogię Berlińską – albumy Low, Heroes oraz Lodger, które swoje oryginalne syntezatorowo-ambientowe brzmienie w dużej mierze zawdzięczają producentowi oraz kompozytorowi, Brianowi Eno.”
Witamy w świecie eksperymentów muzycznych drugiej połowy lat siedemdziesiątych, której stolicą stał się od zawsze dekadencki Berlin.
Czy Berlin i Bowie to mieszanka wybuchowa? Czy Brian Eno to jej zapalnik? Czy Krautrock wypada pisać z dużej litery?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań oczekujcie już 14 stycznia 2022 roku…
Zapraszam
Bogusław Ziębowicz
14.01.2022, godz.20:00
Wstęp: 10 zł
Wydarzenie FB
Dobry Wieczór z Płytą Winylową – Trylogia Berlińska Davida Bowiego